تحلیل انتخابات ریاست جمهوری و نامزدها 96- بخش اول

ساخت وبلاگ
چکیده : بسم الله الرحمن الرحیم تحلیل انتخابات ریاست جمهوری 96- بخش اول در ابتدا ولادت حضرت ابوالفضل العباس... با عنوان : تحلیل انتخابات ریاست جمهوری و نامزدها 96- بخش اول بخوانید :
بسم الله الرحمن الرحیم

تحلیل انتخابات ریاست جمهوری 96- بخش اول

در ابتدا ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) را خدمت شما تبریک عرض میکنم.

موضوع صحبتم تحلیل شخصیت ها و مناظره اول کاندیدها هست.

ببینید دوستان، یک سری افراد وجود داشتند که برای سال 92 صلاحیت گرفتند ولی رای پایینی آوردند. مثل آقای ولایتی، رضایی، جلیلی و ... که امسال دیگر خبری ازشان نیست. خود آقای روحانی چهارسال پیش اذعان داشت که "آقای جلیلی، درستکار ترین فرد بین افراد نامزد ریاست جمهوری 92 است". آقای جلیلی در بین مسئولین خالص و درستکار رای داشت اما مردم او را به آن صورت که باید نمی شناختند.

آقای روحانی در هر صورت سال 92 با 18 میلیون رای، رئیس جمهور شدند و آقای قالیباف با 6 میلیون، نفر دوم شدند که رای آقای قالیباف را تهرانی ها بودند که او را میشناختند. آقای روحانی گفتند ما میرویم با آمریکا صلح میکنیم و اشتغال میآفرینم و ... و رای هم آوردند.

امسال 6 هزار نفر در مرحله اول ثبت نام کردند که فقط هزارنفر به وزارت کشور رسیدند. وزارت کشور هم تنها 22 نفررا تایید کرد و شورای نگهبان شش نفر را.

ابتدا به چهره آقای احمدی نژاد بپردازیم.

آقای احمدی نژاد را آقای خامنه ای منع کرده بود از آمدن اما آقای احمدی نژاد این را به گفته خویش به منزله مشورت دیده و ثبت نام کرد. اما دو نفر دیگر به نام های بقایی و مشایی را هم وارد کرد. آقای احمدی نژاد شخصیست که اگر بداند یک چیز درست است دیگر هر که بر علیه ش کاری کند یا حرفی بزند، بد میپندارد. او یک مسئول را در هواپیما و در راه فرانسه، از کار برکنار کرد. او به فکر محرومان بود و این را آقای قالیباف و جهانگیری نیز تایید کرده اند.

الان انتخابات دو قطب دارد:

1- اصولگرایان: قالیباف- رئیسی

2- اصلاح طلبان: روحانی- جهانگیری- هاشمی طبا

آقای میرسلیم را هم نمیدانم.

اگر آقای احمدی نژاد یا مشایی یا بقایی میآمدند جامعه سه قطبی میشد.

به این صورت:

1- اصولگرایان: قالیباف- رئیسی

2- اصلاح طلبان: روحانی- جهانگیری- هاشمی طبا

3- مردم و قشر محرومان و مستضعفان: احمدی نژاد- بقایی- مشایی

میرسلیم

و اینگونه جامعه 3 قطبی میشد اما واقعا کسی که حامی مردم و منافعشان است و این را هم 8 سال نشان داده، اینگونه باید از صحنه کنار برود؟؟

بوی ظهور به نقل از رویترز:

رد صلاحیت احمدی نژاد، به منزله شکست ایران در مقابل غرب، و موجب نارضایتی مردم میشود.

به نقل از خود متصدیان امر، دلیل اینکه درابتدا مناظرات میبایست ضبط شده پخش میشد، اقای احمدی نژاد بود که باز احتمالا کلی پرونده دارند تا مچ رقبا را بگیرند. البته نشان دادن عکس خانم یکی از نامزد ها او محبوبیتش را نزد برخی از دست داد. احمدی نژاد رای اصولگرایان را در آن موقع داشت اما میخواست دل اصلاح طلبان را بدست اورد که اصولگرایان از این کار خوششان نیامد و تا حدودی از او دلزده شدند.

اشخاصی مانند ظریف و رضایی نیز نتوانستند در عین ناباوری صلاحیت بگیرند.

رای آقای روحانی، اکثرا به خاطر سکولار ها و مایه دار های جامعه بود. آقای مرحوم هاشمی، در دوران 8 سال ریاست جمهوریش، هوای آن ها را نگه داشت و آن ها او را دوست داشتند برای همین به اقای روحانی رای دادند. این یکی از دلایل مهم رای اورد ایشان بود. میشود گفت: پول، میتواند رئیس جمهور بسازد. و این کاملا مشهود است.

آقای هاشمی طبا ی اصلاح طلب نیز به نظر من، رای چند میلیون هم نخواهد آورد. درست است که او اصلاح طلب است اما گردن کلفت تر از او در این رقابت حضور دارند؛ اقایان روحانی و جهانگیری.

آقای میرسلیم را میشود دکتر مصدق امروز نامید. حیف که مردم شناختی بر ایشان ندارند.او یک مدت در دولت، سمتی داشت و در آن موقع که نابسامان بود وضعیت را در آن حوزه سامان بخشید و پیشرفت را موجب شد. اگر ایشان رای بیاورد، امکان رشد و آبادانی ایران چند برابر نسبت به بقیه میشود. او شخصیتی بزرگ است و اصلا نباید او را کم کسی دانست. اما این احتمال هست و پیشبینی میشود آقای میرسلیم به همان مشکل آقای جلیلی که در شناخت بود دچار شود.

مناظره اول که اجتماعی و فرهنگی بود، کاملا آقای حجة الاسلام رئیسی را کنار زد. بحث بیشتر بر سر آقایان قالیباف و روحانی و جهانگیری بود. طعنه های زیادی رد و بدل شد و حقایق بیشتری روشن شد. آقای جهانگیری با روحیه قوی تر نسبت به آقای روحانی صحبت میکرد و جواب میداد. قبل مناظره نظر اصلاح طلبان بر این بود که رقیب اصلی روحانی، رئیسی است و آن ها این را میخواستند ولی مناظره نشان داد آقای قالیباف، رقیب جدی اصلاح طلبان است و آقای رئیسی به عبارتی کاملا پس زده شد و کاملا رفت از صحنه کنار. آقای میرسلیم نیز کاملا با سوالات خویش، رقیبان را سخت درگیر میکرد. حتما به فیلم مناظره توجه کنید و ببینید چه سوالاتی آقای میرسلیم میپرسید و چه جواب هایی میرسید.آقای جهانگیری نیز زود جوش می آوردند و پیش بینی میکنم اگر بیشتر تحت فشار قرار گیرد چیز های ارزشمندی خواهد گفت.

جدل آقای قالیباف با آقای روحانی نیز در جای خود جالب بود. حرف های نگفته ای بود که شنیدیم. در واقع همدیگر را پرس میکردند. پیشبینی میکنم در مناظرات بعدی، توپ نامزد ها را پر تر خواهیم دید تا حقایق بیشتری آشکار شود.

آقای رئیسی، تولیت آستان مقدس رضوی را برعهده بوده و کار های شایانی آنجا انجام داده است. قطع به یقین و به ضرس قاطع سپاه و بسیج پشت آقای رئیسی است. این اعلام نشده اما گمانه زنی ها زیاد است. البته یادمان نرود ایشان تاکنون برای عامه مردم ناآشنا بوده اندو احتمال رای گرفتنش از مردم کم است.

آقای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور آقای روحانی است و از اول گمانه زنی ها براین بود که ایشان کاندیدای پوششی هستند و احتمالا کنار بروند که باز هم این احتمال بالاست. اما با انجام مناظرات اول، طرح گذر از روحانی و دادن فرصت به جهانگیری روی میز اصلاح طلبان آمد. او مدعی شده میخواهد رئیس جمهور شود اما اگر بماند رای آقای روحانی را کم میکند.

آقای روحانی، رئیس جمهور حال حاضر ایران است و طبق برنامه یا رئیس جمهوری ترور میشود یا از طرف رهبری از کار برکنار میشود یا هشت سال رئیس جمهور میشود اقای روحانی 4 سال دیگر دارد. البته باید وقت داد تا طرح های نصفه کاره و روی زمین مانده را تمام کند. البته یادمان نرود سیستانی ها گاز را مدیون آقای احمدی نژاد اند اما آقای روحانی که فقط کار را افتتاح کرد به نام خود ثبت کرد.

آقای قالیباف، شهردار تهران است. او کارهای عمرانی، خدماتی و فرهنگی زیادی برای مردم تهران کرده و تهرانی ها او را کامل میشناسند و مطمئنا به او رای میدهند. همانطور که در سال 92، شش میلیون رای او از تهرانی ها بود. اما متاسفانه او با این کارهای شایان، فقط بین تهرانی ها ارزش دارد و مردم شهرستان ها کم تر او را میشناسند. او همان قول 4 میلیون شغل ایجاد کردن آقای روحانی را میزند با این تفاوت که کارش را تهرانی ها دیده اند و آقای روحانی تا قبل سال 92 به چنین سمت هایی گمارده نشده بود.

و این بود تحلیل کلی من از انتخابات و نقد افراد و مناظره اول. کپی بدون ذکر منبع شرعا حرام و عرفا نادرست است. ان شاءالله بعد از مناظره بعدی در مقاله دیگری به نقد آن خواهم پرداخت.

یاعلی

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت 16:53  توسط علی اخوان  | 
...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : سه شنبه 13 تير 1396 ساعت: 21:13